Jump to content

Edytor dla C++


Recommended Posts

Co polecicie do nauki C++? Jestem studentem, więc mam za darmo całe Visual Studio ze wszystkimi opcjami. Czytałem też o Code::Blocks i Dev-C++ (podobno archaiczny).

"Od zera do kodera" opiera się na Visual Studio, a ten kurs chciałbym zaliczyć na początek.

Link to post
Share on other sites

NetBeans + MinGW(port GCC) + Minimal System(porty uniksowych narzędzi w tym make)

Jak jesteś studentem, a wydział prowadzi program MSDN AA to zapytaj admina wydziałowego o dostęp do oprogramowania Microsoftu. Jak chcesz się nauczyć dobrze programować w C++ to ogarnij Visual Studio - Visual C++ jest strasznie upierdliwy, ale nauczy Cię dokładności i cierpliwości.

A Linuksa to już na górze podpowiedzieli ;) - możesz ewentualnie odpalić Linucha na wirtualce (VBox?). Gcc jest dość elastyczne i dla początkującego programisty może okazać się trudne.

Link to post
Share on other sites

Do większych projektów C++ raczej chyba tylko Eclipse, ewentualnie QtCreator. Ten drugi niestety nadal posiada irytujące błędy w interfejsie użytkownika, mimo że ogólnie to całkiem przyjemne IDE (przykładowy błąd to czasami zdarzające się duplikowanie otwartych plików podczas sesji debug -- rezultatem jest np. kilka otwartych plików main.cpp). W QtCreator jednym z najfajniejszych features'ów jest oczywiście indexer, semantyczne szukanie w editboxie przy dolnej krawędzi okna (locator - tutaj więcej info) oraz wsparcie dla refactoringu. Nie można też pominąć szybkości działania i integracji z genialnym frameworkiem Qt, np. przy debugowaniu gdb ;).

Jeśli chodzi o Eclipse, to dość chaotycznie zaprojektowane IDE, zlepione prawdopodobnie przez kilka drużyn programistów. Ale jest w tej chwili najbardziej stabilne ;), z funkcjami typu Ctrl+Shift+R, Ctrl+G, Ctrl+O, F3 (implementującymi właściwie te same funkcje co Locator w QtCreator). Duża ilość pluginów typu Python Development Tools czy wsparcie dla Ruby niekoniecznie musi oznaczać o dużej jakości tych pluginów (dla pythona lepsze będzie prawdopodobnie PyCharm, dla Ruby -- RubyMine), jednak plugin z supportem dla C++ ("CDT") jest naprawdę bardzo dobry. Dla hejterów Linuxa i Javy mogę też dodać, że nowe Visual Studio na moich maszynach jest o wiele wolniejsze od Eclipse i tam czasami otwarcie projektu trwa kilka ładnych sekund. Z Eclipse tego problemu nie ma i czasami nie trzeba nawet go uruchamiać, żeby skompilować projekt :). Pisząc to zdaję sobie sprawę, że są miejsca, gdzie Eclipse robi pod górkę, a raczej nie robi niczego, aby ułatwić życie -- np. chcąc debugować program spod IDE należy właściwie nauczyć się obsługi gdb, aby np. móc skonfigurować wsparcie dla printerów kolekcji ze standardowej biblioteki C++ (std::vector, std::map -- pisze się to w Pythonie, ale są gotowce), oraz integracja z Qt może być bardzo podchwytliwa (np. ciężko wyświetlić zawartość QString na zwykłym, stockowym gdb, ponieważ dostanie się na wyjściu strukturę, która nie przestawia zawartości string'a).

Oba IDE wymagają jednak nauki działania, aby wykorzystać np. własny system kompilacji typu CMake, Waf, przy czym z doświadczenia wiem, że w obu da się używać własnych systemów, trzeba tylko poznać tajniki działania indexer'ów i czasami stosować niemiłe hacki ;). Z tego też powodu, kto szuka rozwiązania out-of-the-box i works-everywhere, sugeruję jednak Visual Studio, aby zaoszczędzić sobie trochę czasu. Ci, którzy chcą dostosować build swojej aplikacji w najdrobniejszych szczegółach (np. przy Waf skrypt budujący program pisze się w Pythonie, tak jak w Scons), niech wybiorą raczej Eclipse lub QtCreator :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...