Jump to content
Sign in to follow this  
Alex

Pisanie aplikacji na systemy mobilne

Recommended Posts

Czy istnieje możliwość napisania jednej aplikacji np. w Javie, która chodziła by pod IOSem, WP8, Androidem, FireFoxOSem, Tizenem oraz Sailfishem. Bądź też jak największą ilością systemów mobilnych. Czy trzeba pisać osobno na każdą z tych platform.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najłatwiej byłoby napisać aplikację web'ową pod platformy mobilne. Z tego co pamiętam, rozwijany był projekt MONO http://www.mono-project.com/Main_Page, który umożliwiał napisanie wieloplatformowego kodu na Androida, IOSa itp. używając do tego C#, aczkolwiek nic więcej Ci na ten temat nie powiem, ponieważ nigdy go nie używałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie jest możliwe. Trzeba do tego użyć biblioteki uniwersalnej mającej implementacje we wszystkich interesujących nas systemach. Niestety biblioteki takie implementują pewną "część wspólną" systemów, więc są zawsze w pewien sposób ułomne. Trzeba więc wybrać, albo wystarcza mi to co oferuje biblioteka, albo robię apki natywne. Podejrzewam, że proste gry da się opędzić czymś uniwersalnym. Nie można jednak zakładać przesadnej wydajności. Jeżeli potrzebujesz wycisnąć wszystko z systemu, zapomnij o rozwiązaniach uniwersalnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Karakara

Czyli Java nie jest taka przenośna, jak to wszyscy mówią.

PhoneGap chyba odpada(przynajmniej na razie), bo jak wynika ze strony projektu nie ma obsługi bluetooth.

@Pgonera

Nie zależy mi na wyciśnięciu wszystkiego co się da(no przynajmniej na razie). Obecnie przewiduję jakąś prostą komunikację po bluetooth z mikrokontrolerem(może później dojdzie coś więcej). Początkowo myślałem o stworzeniu jedynie na Androida apki. Jednak później pomyślałem, że fajnie byłoby gdyby dało się stworzyć jedną aplikację która działała by na większej ilości platform.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najłatwiejszym sposobem napisania aplikacji mobilnej, która wszędzie się uruchomi, to Adobe AIR. Piszesz programy w ActionSript'cie pod flashem, a potem generujesz odpowiedni plik do zainstalowania pod odpowiednim systemem. Osobiście nie polecam, ale tylko dlatego, że nie lubię flash'a ;)

Ewentualnie możesz użyć któregoś z mobilnych framework'ów http://www.markus-falk.com/mobile-frameworks-comparison-chart/ .

JavaEE i JavaSE są przenośne, jak to każdy mówi, ale jak zawsze są wyjątki : jeżeli używasz JNI i natywnych metod z jakichś bibliotek(np. WinAPI) , które są skompilowane tylko pod jeden system, to też nie poszalejesz.

Android można by powiedzieć, że jest oddzielną wersją Javy, poczytaj sobie o DEX i maszynie wirtualnej używanej na Android OS. Podobnej kwestii tyczy się JavaME.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...