Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zastanawiam się nad przyszłością DevStart, chciałbym żebyście mi pomogli podjąć odpowiednią decyzję.

Od jakiegoś czasu myślę nad zmianą systemu Q&A na system forum z prawdziwego zdarzenia, pod uwagę biorę forum IPB (Invision Power Board) i XenForo. Czy taka zmiana byłaby dla Was pozytywna czy obecna sytuacja jest dobra?

Plusy forum typu IPB to m.in. lepszy system prywatnych wiadomości, nowoczesny design i wsparcie dla mobile, sekcja download, chat, lepsza kontrola forum. Naturalnym elementem forum byłby również podział na kategorie.

Od jakiegoś czasu obserwuję stagnację na forach Q&A typu StackOverflow, tzn. nie jest to miejsce dyskusji, wymiany zdań, a jedynie miejsce, gdzie mają znaleźć się jedynie poprawne odpowiedzi, a wszystko inne ląduje w koszu i tak de facto nie ma tam żadnej społeczności którą cokolwiek by łączyło.

Z forum wprowadzona byłaby również obsługa połączenia szyfrowanego na DevStart (SSL).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Myślę, że to dobry pomysł. Generalnie dobrze zarządzane forum internetowe żyje, ma swoją społecznosć. Tutaj konkurujesz trochę ze StackOverflow i w sumie jesteś z góry na straconej pozycji. Ktoś powie, że for internetowych też jest sporo i czy jest sens zakładać kolejne. Ja uważam, ze jest sens ale pod jednym warunkiem - że będzie to naprawdę solidnie przemyślane forum, skirowane do różnych grup użytkowników, a nie jednej. Co mam na myśli? Otóż wystaczy wejść na pierwsze lepsze forum dla "webdeveloperów": co na takich formach się rzuca w oczy? Że są zrobione głównie pod programistów PHP. A gdzie inne języki, ja sie pytam? Przezcież aplikacje WWW dzisiaj się robi coraz częściej w nodeJS, Pythonie, Rubym, Javie, Scali, Groovim, C#, a nawet w GO. Nie wiem dla kogo przeznaczone są takie fora, ale pomijają sporą grupę programistów, którzy miejsc tam dla siebie nie znajdą. Przejdźmy dalej. Pierwsze lepsze forum dla programistów, jakie ma kategorie: Java, C\C++, Inne języki. Zaraz, zaraz. Dlaczego inne języki są wpakowane do jednego wora? Ktoś powie, że Java i C++ są najpopularniejsze. Ja się zgadzam, ale uważam, że takie upakowanie do jednego wora takich języków jak Python czy Ruby razem z jakimiś językami skamilinami typu Ada czy Fortran, to trochę strzał w stopę - ten zabieg również odrzuca całą rzesze programistów od takiego forum.

Jak dobrze przemyślisz strukturę forum, jego kateorie, wymyśliz ciekawe działy, które będa rozkręcać to forum: np. programistyczne konkursy weekendowe, w stylu np. "Napisz grę ping pong", "Napisz jakiś algorytm", "Napisz skrypt wyciągający najpopularniejsze obrazki z redditta" itp. - chętni będą wrzucać swoje prace, a pozostali będa mogli głosować na najlepiej dopracowany produkt.

Oczywiście to są moje luźne propozycje ;)

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...