Skocz do zawartości

Moduły


Aspect

Recommended Posts

Wstępnie (w wannie) wymyśliłem podział na następujące moduły:

  • Moduł wczytujący do pamięci (jako DC) "dowolny" plik graficzny.
    Stwierdziłem, że nie ma sensu kożystać z gotowych biblotek - napiszemy własne, które przydadzą się nie tylko przy tym projekcie (a może nawet przydadzą się nie tylko nam). Ten moduł najprawdopodobniej (na pewno ;-) ) podzielimy na podmoduły, każdy zajmujący się osobnym typem pliku. Na razie myślę, że ograniczymy się na razie do *.jpg i *.gif (wczytanie bitmapy obsługuje już samo API.
  • Moduł wykonujący "operacje" na kontekstach. Ten też podzielimy na podmoduły:
    • skalowanie, obroty (o 90, 180, 270 stopni - banalne, o dowolny kąt - wymyśliłem już algorytm), lustrzane odbicia, itp... - żeby można było optymalnie ustawić obrazek
    • wszelkie manipulacje jasnością, kontrastem i kolorem

    Ten moduł też będzie mógł byćwykorzystany nie tylko przez nas.

  • Moduł "własciwy" zamiana obrazka (w DC) na ciąg znaków. Tu możemy się zastanowić nad kilkoma sposobami konwersji (każdy sposób dla jednego programisty), np.:
    • biorący pod uwagę jasność poszczególnych częsci obrazka
    • uwzględniający kształt poszczególnych części
  • Interfejs użytkownika oraz główny program. To będzie tak zbiorcza część, która używa poszczególne moduły. To też niby mozna rozdzielić.

Napiszcie co o tym myślicie.
Zastanówcie się też co byście chcieli robić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna rozpiska modułów. Mam tylko jedno małe zastrzeżenie. Nie wiem czy braliście się ,za zabawę z plikami JPG i wiecie ile jest roboty przy tym?? Ja swego czasu patrzyłem na specyfikację JPG i doszedłem do wniosku ,że nie ma sensu tego pisać..bo to strasznie dużo roboty. Nie mówie tu o samym DCT (którego pewnie szybką wersję trzeba będzie zaczaić ,bo tę zwykłą co stosowałem to jeden mały plik przetwarzała kilka sekund),ale o samej strukturze pliku i typach ,które mogą być w takim pliku przechowywane...jeżeli zamotałem to wystarczy przejrzeć dokumentację JPG'a np. na wotsit. Nie wiem moze ktoś już sie tym bawił i jednak nie jest to skomplikowane...
Co do tego co mógłbym robić...najchętniej właśnie to wczytywanie - oczywiście nie sam bo samemu chyba niedałbym rady.
a i ja jestem za spotkaniem..najpewniej na Ircu..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty pawlos mowisz ;) format jpeg jest banalny ;) to znaczy sie "banalny". A tak powaznie to rzeczywiscie to jest bardziej skomplikowane niz myslalem. Co prawda wszystko jest w dokumentacji ale to niewielkie pocieszenie :P Całe szczescie ze nie potrzebujemy kompresować bitmap do jpeg chociaz to to tez male pocieszenie. Moze lepiej sie zastanowić nad jakas darmowa biblioteka albo skorzystac z GDI+ na poczatku. Rozgryzienie formatu jpeg moze troche potrwac a to ma byc projekt na rozgrzewke ;) Moze ustalimy wstepny termin na spotkanie na ircu na sobote lub niedziele tak zeby wszystkim pasowal. Obgadamy dokladniej szczegoly i podzielimy sie jakos praca. Wszyscy niech podadza jakie dni w weekend im pasuja i w jakich godzinach tak, zeby spotkanie doszlo do skutku. Nie ma co odkladać startu projektu, bo jeszcze emocje opadna i twu twu nic z tego nie wyjdzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może rzeczywiście z wczytywania jpgów zrezygnujemy. W sumie dałem to po to tylko, żeby wszyscy mieli jakąś robotę. W takim razie będziemy musieli się zastanowić nad dodatkowymi sposobami przekształcenia - no jeszcze pomyślę nad tym.
Mi sobota 21:00 nie pasuje niestety. Jeżeli w sobotę wieczorem będę w ogóle w domu to dopiero po 22:30. Jestem w dni powszednie do 15:00 i po 22:30.
Ale spoko mozecie się spotkać i ustalić wszystko beze mnie, albo ja dojde po tej 22:30. Ja do tej soboty postaram się napisaćWam wszystko co myślę na temat tego projektu, a potem się dostosuję do tego co ustalicie.

Wydaje mi się, że możemy już zamknąć grupę (nikt od dłuższego czasu się nie zgłasza) i uniewidocznić forum dotyczące projektu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota OK, ale nie 14 LUTEGO !!! Proponuje niedziela 23.00 (wiem pozno - nocny kanarek :) ). Co do JPEG to walka z wiatrakami. Proponuje zajac sie innym problemem. Jak napisac modul do konwersji na postawie krztaltu. To jest chyba najtrudniejsze. Proponuje tez opcje szczegulowosci - ilosc pikseli na znak. - Moze okazac sie przydatne w konwersji przy uzyciu jasnosci punktu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DRACULA napisał:
Proponuje zajac sie innym problemem. Jak napisac modul do konwersji na postawie krztaltu.

Tym modułem ( nic nie mówiąc nikomu ;-) ) ja się chciałem zająć. Myślałem, żeby to zrobić za pomocą sieci Kohonena (nie wiem czy mi się uda to zaimplementować - jak na razie miałem z tego tylko wykład), ewentualnie (w ostateczności) metoda "brute force", czyli porównywanie każdego pixela fragmentu obrazka z odpowiadającym pixelem znaku ascii, a potem wybranie najlepszego dopasowania (jak widać strasznie wooooolna metoda). Jeszcze nad tym pomyślę.

Spotkanie, rozumiem, odbędzie się tak jak napisał DRACULA? Tak sobie myślę, że jak to ma być o 23:00 to może byśmy się wcześniej spotkali (jutro na przykład). Napiszcze czy wam pasuje czwartek 12.02.2004 g 23:00.

Piasiu, napisałeś kiedyś, że wyrobiłeś sobie własny styl wyglądu aplikacji. Wyślij tu, proszę, jeżeli nie masz nic przeciwko temu, jakąś próbkę tego stylu (np. screenshot jednej ze swoich aplikacji).

Jeszcze jedna sprawa: czy rezygnujemy z obsługi wszystkich formatów oprócz bmp, czy też olewamy tylko jpg (i może zamiast niego staramy się obsłużyć inne, prostsze - png, pcx)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biały napisał:
Napiszcze czy wam pasuje czwartek 12.02.2004 g 23:00.

Pasuje.

biały napisał:
Jeszcze jedna sprawa: czy rezygnujemy z obsługi wszystkich formatów oprócz bmp, czy też olewamy tylko jpg (i może zamiast niego staramy się obsłużyć inne, prostsze - png, pcx)?

No może na sam początek zająć się bmp a potem w miarę rozszerzania zająć sie pozostałymi fomatami...choc jeżeli ktoś będize zainteresowany od razu dodaniem obsługi pozostałych formatów..to nie mam nic przeciwko...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to tez bawie sie w ownerdraw. Moj obecny projekt postaram sie skonczyc do 20.II i zamiescic w dziale download. Propos spodkania, to ostatecznie postaram sie. bialy zaproponoj server i kanal. Propos tematu ksztalt do ASCII, ja nawet nie wiem jak sie za to zabrac :) Wymyslilem za to cos takiego, aby bitmape nie tylko konwertowac do skali szarosci, ale dodatkowo jeszcze zredukowac ja do powiedzmy 16 odcieni, mozna tez do 2 kolorkow. W tym drogim wypadku proponowalbym cos na wzor tego co robi z bitmapami PSP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bialy zaproponoj server i kanal.

Proponuję serwer: Gadu-Gadu, kanał: konferencja ;-).
Ja się na IRCu nie znam zupełnie. Przedwczoraj zainstalowałem mIRCa. Według mnie DUŻO wygodniejsze jest GG (czasem serwer pada, co prawda, ale i tak lubie gadu). Z logiem rozmowy, również nie będzie wtedy problemu.
Jeżeli jednak wolicie IRCa, to się dostosuję (nauczę się obsługi mIRCa - cinszka praca ;-) ). To chyba nicon lub Piasiu zaproponował IRCa, więc chyba Oni są najbardziej w tym obyci, niech więc któryś z Nich zaproponuje serwer.
Dobra - wstępnie umawiamy się na jutro, na 23:00 (tylko ustalmy gdzie jeszcze ;-) ), jak będzie mała frekwencja, to przełożymy na niedzielę. Ale postarajmy się już coś zacząć działać, bo mi się ferie skonczą niedługo. 9_9

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jzu proponowalem dobry serwer (wedlug mnie) ale napsize go jeszcze raz: irc.ircnet.pl a kanal tooczywiscie #winapi .
A czemu akurat ten serwer? Bo np na nim mozna zarejestrowac kanal i nikt nam go wtedy nei zjamie ;) Wogole mozna czesciej sie tam spotykac zeby to jakos pwostalo jako spotkanie realtimowe ludzi wchodzacych na winapi.org
Jak sie zdecydujecie to ja zrobie co trzeba zeby zaraejestrowac tam kanal

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma się nad czym zastanawiać. Zarejestruj ten kanał, Piasiu, i dzis sie spotykamy.

[dopisano]

biały napisał:
Piasiu napisał:
Podaj adres email ;)

Trzeci guzik od lewej pod moim postem ;).

Własnie sprawdziłem jak wygląda wysyłanie maili za pośrednictwem forum. Nie da się wysyłać załączników :(. Mój adres email to marcinbialas@o2.pl. Przepraszam za zamieszanie.
[/dopisano]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wersje delphi 7 - legal. Jest to wersja darmowa ale nie wolno z niej czerpac korzysci (tj. z programow w niej zrobionych). Ale pisze, ze mozna roapowszechniac programy bez pobierania jakichkolwiek oplat. Czyli jesli projekt ma byc darmowy, to bez ograniczen mozna korzystac.
Jest jeszcze inna kwestia - potrafil bym tak zakrecic w strukturze biblioteki, ze nikt by sie nie zorientowal w czym byla kompilowana.
Nic nie sugeruje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...