Skocz do zawartości

Pomysł na projekt?


Complex

Recommended Posts

Ten temat bedzie kontynuacją rozmowy dot. stworzenia czegoś wspólnego. Mam tu na myśli jeszcze blizej nie określony program który bedziemy wspólnie tworzyć. Jeżeli chodzi o zaplecze to nie ma co się martwić. Mamy do dyspozycji ftp, http, bazy mySQL i serwer pocztowy. Trzeba sie jednak dokładnie zastanowić nad pomysłem na projekt.

1. Myślałem kiedyś nad projektem managera plików w stylu Windows Commander obecnie Total Comm....

2. Klient pocztowy - naprawde sporo roboty.

3. Kaledarz z notatnikiem - mozna ciekawie to zrobić i wiele dodatków zapodać ;)

To są moje propozycje. Niech kazdy wrzuci swoje pomysły i wybierzemy najlepszy. Pozostaje jeszcze kwestja wyboru kompilatora i jak juz wybierzemy program napisanie dokumentacji wstepnej czyli zrobić szkic programu.

P.S. Jak zacznie sie wiecej dziać to stworze osobne forum na potrzeby projektu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biały napisał:
Uważam, że pomysł stworzenia wspólnego projektu jest bardzo dobry (chętnie przyłożyłbym do czegoś takiego rękę). Musicie jednak pamiętać, że coś pisanego w tak dużej grupie trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, ZAPROJEKTOWAĆ i rozdzielić pracę. Jedna albo dwie osoby musza:
- zebrać wszystkie pomysły do kupy,
- stworzyć jakąś wizje projektu,
- podzielić całość na moduły,
- przemyśleć i zaprojektować interfejsy między modułami,
- pogadać z ludźmi - zorientować się co kto umie i w czym jest najlepszy,
- rozdzielić obowiązki,
- wyznaczyć terminy...
ciezka praca ;-).

Ja widzę jako takiego przewodnika po projekcie Ciebie!! 8)

biały napisał:
Inne pomysły to:
- menager plikow (cos jak total commander),
- klient ftp
- gra sieciowa (mmorpg) ale to trzeba by skombinowaćdobrych grafików i ludzi którzy wymyślą spójny świat i w ogole... raczej odpada
- ...

Wedlug mnie gra odpada bo to mial byc program ;)
klient FTP - to głównie zabawa w WinSocka ;)
menager plików w sumie może być

pinolec napisał:
2. Klient pocztowy - naprawde sporo roboty.

3. Kaledarz z notatnikiem - mozna ciekawie to zrobić i wiele dodatków zapodać

2. to super pomysl bo mam kilka tych kilentów i kazdy mac cos co mi sie pdoba wiec mozna by zrobic wszystko co maja inne kilenci :D
3. No nawet super, a potem tylko dorobić worda, exela, baze danych .... 8)

Moje propozycje napisze jeszcze raz bo to nowy topic :?
- środowisko programistyczne dla jakiegoś darmowego kompilatora (użyłem słów białego bo on to ładnie określi:>)
- przeglądarka WWW - mozna by sie zaglebic w HTMLa i zrobić takie coś no i potem tylko jeszcze klienta poczty, menader plikow,.... a na koncu zrobimy nowy system (joke of course)
- programik do katalogowania i/lub pisania artykułów z możliwością nadawania atrybutów textowi (RichEdit) + obrazki = w sumie prymitywna stronak HTML ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasiu napisał:
klient FTP - to głównie zabawa w WinSocka ;-)

Ja za tym FTPem za bardzo nei obstaję, ale wydaje mi się, że to coś więcej niż zabawa w winsocka. W moim mniemaniu byłby to menager plików (cos jak TC ;-) ) rozbudowany o możliwości łączenia się z serwerami FTP (też coś jak TC :D ).

Piasiu napisał:
Ja widzę jako takiego przewodnika po projekcie Ciebie!!

A, to już trzeba demokratycznei wybrać przez głosowanie. 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Co do przewodnika to rowniez widze bialego, ma doswiadczenie (i wiek) ;). Tez obstawal bym za managerem plikow, bo przy tym kliencie to bylbym troche kula u nogi. Poniewaz pod Winsocka jeszcze nic nie stworzylem i musialbym to na swiezo obczajac, ale oczywiscie dolanczam sie do tego i bede sie staral jak moge, a nawet wiecej :!: :!: :!: :!: Kompilator lepiej wybrac juz teraz, bo musze sobie go obczaic. Bedzie to moze Dev, czy Visual? Ja bym obstawial przy Visualu, bo w ankiecie co do kompilatora mial najwiecej pozycji (ja rozniez na nim pracuje), ale wybor nie nalezy do mnie ofkoz :D :D .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem za VC. Co prawda nie za dobrze sobie radzi z STL, ale bez tego tez mozna sie obejsc. Ja oddaje swoj glos na managera plikow. To ciekawy projekt, ktory w niedlugim czasie mozna doprowadzic do uzywalnosci, a na poczatku to jest wazne, zeby sie nie zniechecic. Pozniej oczywiscie rozbudowa. Ja tez nie mam doswiadczenia w prowadzeniu projektu wieloosobowego wiec popre kazdą kandydature ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze na poczatek cos na przetarcie ? Nie zaczynac od menadzera plikow, baz mysql i konkurencji dla Officaa, przegladarek itp. itd. tylko znalezc jakas nisze, w ktora mogli bysmy sie naszym "cackiem" wepchac... (projekt moze by na poczatku maly, ale pomyslany tak, aby latwo go bylo rozbudowac...).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez podoba sie pomysl Intola - trzeba sie jednak zastanowić co to by mogło być 9_9 . Jeżeli to nam się nie uda, to ja bym był najbardziej za IDE do jakiegoś kompilatorka.
Co do środowiska to proponowałbym raczej coś darmowego (Dev na przykład - bardzo dobre moim zadniem). Ja nie wiem jak to jest ze strony prawnej, ani jak ktos moze sprawdzic na czym program był pisany, ale glupio by było, gdyby okazało się, że wyszło nam coś naprawdę fajnego, ale nie możemy tego opublikować (ja cały czas jestem za publikacją tego za darmo), ponieważ było tworzone na nielegalnych środowiskach.
Rozwiązaniem mogło by być skompilowanie tego wszystkiego u mnie (tylko musiałbym w koncu pójść do sekretariatu i poprosić o licencję do mojego Visuala).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec stworzylem forum. Wszystkich zainteresowanych prosze o dołączenie do grupy uzytkownikow developers. Gdy już się zbierzemy to bedziemy mogli się ukryć i pracować nad projektem bez ciekawskich. Myśle, ze VC nie jest złym wyborem. Nie orietuje sie jak sprawa wyglada z DevC, ale podejrzewam ze jest na licencji GPL wiec z ewentualnych dochodow moze nic nie wyjsc. A co do pomysłu to jak ktoś ma pomysł na coś ciekawego.... Na razie to mysle ze manager plikow nie jest zlym pomyslem. Nie kazdemu jest potrzebny TC z wszystkimi wodotryskami. Mozna sie tam jakos wcisnać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

intol: masz coś konkretnego na myśli czy tylko tam teoretyzujesz?
ja ide juz spac, moze mi sie jakis dobry pomysl przyśni

Jasne ze mam duzo pomyslow.... wystarczy zajrzec pod adres www.intol.noi.pl/index.php?id=download ;) . Czasami pomyslów mam tyle, ze porzucam niektore z lenistwa....

ani jak ktos moze sprawdzic na czym program był pisany

teoretycznie jest to linijka w pliku compiled by .... . W praktyce w kodzie widac nazwy klas (np. w programach kompilowanych w Builderze az piszczy od literki T).

Co do pomyslu to polecam sprawdzone rozwiazanie:
1. Na poczatek pomysl - polecam zaprzagnac do pracy równiez internautow (jakis konkurs - nagroda moga byc podziekowania w programie - na pomysl, moge umiescic link na swojej stronie...)
2. Gdy zdobedziemy juz pomysl, przez 2 tygodnie zbieramy dobre pomysly dot. jego realizacji (ta czesc tez moze "uzywac" internautow, najlepiej jednak aby wszystkie nadeslane pomysly byly tajne dla konkurencji ;) )
3. Ogolne planowanie (struktura klas)
4. Tworzenie
5. Testowanie (tu równiez moge pomoc ze swoja strona)
6. Propagowanie (zrobic strone projektu itd.)

Proponuje zeby kazdy w nowym temacie (ktory ktos zalozy) napisal co umie dobrze robic.

Moim zdaniem dobrym wyjsiem byloby napisanie programu open-source.
Skoro i tak ma byc darmowy, moglby skupic wokol siebie wiecej uzytkownikow (i np. odwiedzajacych winapi.org). Latwiejsza byla by takrze wtedy praca w grupie. Takze w CV wygladalo by to fajnie: wspoltwuraca open-source'owego projektu no-name.

--
Chyba mam w koncu jakis pomysl na program (jeden na razie): mialem kiedys robic taki program, ale sie rozmyslilem.

Mianowicie program zmienial by masowo tresci w wielu plikach. Mianowicie, czesto jak tworzylem strony WWW zaszla potrzeba zmiany pewnej czesto powtarzajacej sie czesci pliku lub majacej mala roznice (mozna by dotego zaprzatnac wyrazenia regularne) w wielu plikach naraz... wiec program by skanowal wybrany katalog w poszukiwaniu plikow o okreslonym rozszerzeniu (np. *.txt) i odnajdywal w nich okreslony ciag znakow (wazne jest omijanie "enterow" i formatowania), a nastepnie zamienial na inny kod.

Mozna to napisac w Dev'ie. Jest chyba dosc dobry do tego typu projektow. Ktos dobrze znajacy WinAPI (a moze 2 osoby) (a chyba takich osob na tym forum jest duzo) musial by zaprojektowac interfejs, a reszta grupy pracowala by nad algorytamami przeszukiwania i zamieniania (to wcale nie musi byc takie latwe, musi sie wykonywac szybko).
Taki projekt na "przetarcie" grupy moim zdaniem sie nadaje.
----

P.S. Fajnie z tym nowym dzialem na forum....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pinolec napisał:
Nie orietuje sie jak sprawa wyglada z DevC, ale podejrzewam ze jest na licencji GPL wiec z ewentualnych dochodow moze nic nie wyjsc. A co do pomysłu to jak ktoś ma pomysł na coś ciekawego.... Na razie to mysle ze manager plikow nie jest zlym pomyslem. Nie kazdemu jest potrzebny TC z wszystkimi wodotryskami. Mozna sie tam jakos wcisnać ;)

Ale w Dev'ie open-source by sie przyjal. Szczerze powiem ze Visuala (tez?) nie lubie...

A co do TC: moim zdaniem ludzie dziela sie na 2 grupy:

1. Grupa zaczynajaca swoja "przygode" z komputerem
Uzywaja tylko Mojego Komputer'a i dwukrotnego kliknicia przy wejsciu do katalogu.
2. Odkryli TC
Jest to na tyle genialny program (Ghisler jest poniekad moim idolem), ze nawet poczatkujacy moze sie nim obslugiwac. I ciezko (nie robiac plagiatu) bedzie zaprojektowac program, ktorym bedzie sie rownie szybko (i sprawnie) zarzadzalo plikami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawlos napisał:
wg. mnie to pomysł intola jest najlepszy(choć to tylko zarys). Wg. mnie również nie ma sensu pisać czegoś czego jest już wiele(no chyba ,że dla nauki). Tylko właśnie trzeba wymyśleć co to ma być...

Wlasnie trzeba polaczyc przyjemne z pozytecznym. Stworzyc program przy ktorym mogi bysmy sie czegos nauczyc (np. roznych sztuczek programowania, pracy w grupie! - pozniej bedzie na to patrzyl pracodawca i powie - "ho ho, ten czlowiek dobrze pracuje w grupie!, przyda sie i mi"), a przy okazji stworzyc program ktory zapelnil by jakas nisze (moze moj pomysl?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

intol: nie znam dokladnego przeznaczenia tego programu z wyrazeniami reularnymi ale jak dobrze rozumie to praca (chyba) dla jedne osoby. Ja myslac o projekcie dla grupy msyalem o duzym programie, ktorywtraznie dzieli sie na jakies czesci lub wymaga duzo pracy. TC moze zrobic jedna osoba i to w niedlugim czasie jesli tylko bedzie miala czas.

A najlepiej jest zrobic ta ankiete czy cos dla internautów aby to oni nam wymyslili pomysl na projekt.

Nie jestem za open source.
Pisać mozna w VC++ ale nie koniecznie tzreba w nim kompilowac. Jest przeciez Borland C++ Compiler 5.5 który jest na licencji komercyjnej.

Ja zreszta wole jakies programy co kataloguja dane - czyli jakies bazy. Kalendarz, katalogwanie artykułow (mi sie to przyda bo mam duzo artów jako smietnik i fajniei by bylo to skatalogowac no i roboty przy tym duzo bedzie - bo pasowaloby napsiac ulepszonego richedit itp)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

intol: nie znam dokladnego przeznaczenia tego programu z wyrazeniami reularnymi ale jak dobrze rozumie to praca (chyba) dla jedne osoby. Ja myslac o projekcie dla grupy msyalem o duzym programie, ktorywtraznie dzieli sie na jakies czesci lub wymaga duzo pracy. TC moze zrobic jedna osoba i to w niedlugim czasie jesli tylko bedzie miala czas.

A najlepiej jest zrobic ta ankiete czy cos dla internautów aby to oni nam wymyslili pomysl na projekt.

Nie jestem za open source.
Pisać mozna w VC++ ale nie koniecznie tzreba w nim kompilowac. Jest przeciez Borland C++ Compiler 5.5 który jest na licencji komercyjnej.

Ja zreszta wole jakies programy co kataloguja dane - czyli jakies bazy. Kalendarz, katalogwanie artykułow (mi sie to przyda bo mam duzo artów jako smietnik i fajniei by bylo to skatalogowac no i roboty przy tym duzo bedzie - bo pasowaloby napsiac ulepszonego richedit itp)

ps
jak dolaczyc sie do tej grupy devel... ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasiu napisał:
intol: nie znam dokladnego przeznaczenia tego programu z wyrazeniami reularnymi ale jak dobrze rozumie to praca (chyba) dla jedne osoby. Ja myslac o projekcie dla grupy msyalem o duzym programie, ktorywtraznie dzieli sie na jakies czesci lub wymaga duzo pracy. TC moze zrobic jedna osoba i to w niedlugim czasie jesli tylko bedzie miala czas.

To tak dla grupy na pocztek mialo byc.... (rybke zaczyna sie jesc od ogona... ;) )

Wiesz, kazdy program teoretycznie moze napisac jedna osoba...

P.S. Czemu w grupie (jeszcze?) nie ma pawlos'a?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasiu napisał:
jak dolaczyc sie do tej grupy devel... ??

Ponieważ zostalem moderatorem tej grupy (bez głosowania? :o ) chęć należenia do grupy należy zgłaszać do mnie na priva (podejrzewam, że do Pinolca też można). Wystarczy jak w treści/temacie wiadomości napiszecie subscribe - to ja juz zrozumeim o co chodzi - nie musicie pisać wypracowań. Nie chcialbym tez, zeby w grupie znalazl sie ktos wbrew swojej woli - dlatego wpisuje członków na wyraźne żądanie z ich strony.

Intol napisał:
Czemu w grupie (jeszcze?) nie ma pawlos'a?

Mam nadzieję, że pawlos w niedługim czasie sie do mnie zgłosi :).
Chciałbym jeszcze żebyście wybrali jakąś dodatkową osobę do zarządzania projektem, bo obawiam się, że jedna może nie mieć tyle czasu, może mieć przerwę w dostępie do kompa i netu (ja na przykład dziś wyjezdzam i bede w poniedzialek dopiero), a wtedy projekt stanie w martwym punkcie.
Co do formy projektu jeszcze, to od razu chciałbym sprowadzić na ziemię osoby które liczą już kokosy zarobione na naszym projekcie: jeżeli ktokolwiek by chciał kupić nasz program to po pierwsze nie za 5000 ;-), a po drugie, myślę, że nie było by takich osób więcej niż 100. Nie wiem jak Wam, ale mi wystarczy sama satysfakcja, z tego że ktoś zechce używać programu który napiszemy (a wprowadzanei opłat tylko zniechęci potencjalnych użytkowników). Dlatego uważam, że najlepszym wyjściem jest OpenSource ewentualnie FreeWare.

Intol napisał:
rybke zaczyna sie jesc od ogona

Też uważam, że na początek powinniśmy się zająć jakimś mniejszym projektem - zeby lepiej poznać swoje umiejętności, "smak pracy w grupie" ;-).
Ja chciałem kiedyś sobie zrobić program, który zamienia obrazki w ASCII-Arty - więc może to na początek (to taka propozycja na wesoło :D )

Ps. Pomyślcie sobie nad tym wszystkim, powymyślajcie jakieśprzykładowe małe projekty do ewentualnej ankiety dla internautów. Ja będę w poniedziałek. Do usłyszenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalorzylem nowy temat (to dla tych ktorzy nie zauwarzyli ;) ). I jeszcze jedno: na poprzedniej stronie napisalem "dluugi" post, ale poniewaz podzielilo temat, nie wszyscy moga go zauwazyc...

heh pomysł z przerabianiem obrazków na ASCII-Art to wg. mnie fajny pomysł...może rzeczywiście byłoby to dobre na początek...

Masz jakies doswiadczenia w grafice? Moj starszy brat jak pisal programy graficzne, korzystal z dosc zaawansowanych algorytmow.... Na tym trzeba sie znac (no ale moze juz pora sie tego nauczyc).

Fajnie ten pomysl zrealizowalo w jakims Unix'sie do odtwarzania filmow. W czasie rzeczywistym obraz zamienialo na literki (och, wspomnienia brzuszka Puchatka zrobionego w literkach do dzis mnie smieszy).

Wiec jezeli macie jakies materialy ktore ulatwily by nam zrobienie takiego projektu, to ja tez jestem za....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choc nie prezcze ze pomysl fajny, to na poczatek jednak dalbym tego TC. Co do projektu to opensource. Problemy finansowe to to o co raczej nie musze sie martwic. Chociarz rozumiem Piasia. Dodatkowa kasa choc nawet mala daje zawsze santysfakcje i polechta nasza dume. Ale to napewno nie na pierwszym projekcie i napewno nie w najblizszym. Mnie podobnie jak bialemu wystarczy satysfakcja 8). Ta zamiana obrazkow jest tez niezla i smieszna :D, ale raczej nie nadaje sie do pracy w grupie. Choc do wszystkiego chce przylozyc moja reke.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, jeszcze na chwilkę do Was wróciłem. :D

Cieszę się, że częscie z Was spodobał się pomysł z ASCII-Artami :).

Nicon napisał:
Ta zamiana obrazkow jest tez niezla i smieszna , ale raczej nie nadaje sie do pracy w grupie.

Jasne, można to zrobić w ten sposób, że się skorzysta z gotowych bibliotek do wczytywania różnych typów obrazków i innych podobnych rzeczy - i wtedy to będzie program dla jednej osoby (ale nawet mimo to nadaje się jako projekt "na rozgrzewkę" - jest sprawa interfejsu, algorytmów zamiany, zapis do pliku, itp... - takie proste moduliki, żeby grupa się dotarła i zeby zorientować się jakie kto ma możliwości, w czym jest najlepszy). Można również pobawićsię najpierw w stworzenie ogólnego API do obsługi różnego rodzaju grafiki i to potem wykorzystać w programie - to już będzie poważny i skomplikowany projekt.

I jeszcze jedno. Przejrzałem wszystkie tematy odnośnie projektu i dodałem do grupy wszystkie osoby, które zgłosiły chęć należenia w postach (całe dwie osoby pawlos i Twardy :) ).

Twardy napisał:
Skromnie chciałbym powiedzieć, że też, jakby można było, mógłbym się przyłączyć do jakiejś większej pracy. Ale ja pisze w delphi lub asemblerze.

Myślę, że jakoś pokonamy bariery językowe :)  . Zastanowimy się wspólnie nad tym jak już ogólny zarys projektu się wyłoni. Pracy dla nikogo nie zabraknie ;-).

Do usłyszenia w poniedziałek!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wielkie dzieki za to, że zostałem przyjęty do grupy. Wspólnie rzeczywiście można stworzyć coś ekstra. CZekam z niecierpliwością na jakiś konkretny pomysł. W tej chwili trochę pracuje nad stroną internetową (grafika, w tym flash), więc nie mogę intelektualnie wypowiedzieć się nad jakimś świetnym, nowym pomysłem. Ale z chęcią pomogę swoją wiedzą i pracą w czymś nowym. Wspólnymi siłami rzeczywiście można zrobić coś extra.

Jeszcze raz wielkie dzięki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...