Skocz do zawartości

Ruby, java, c#


Jurojin

Recommended Posts

Siemanko, ostatnio zabrałem się za jave, znając c++ oraz c#. Dzisiaj napisała do mnie znajoma żebym przestał się uczyć javy i zabrał się za Ruby. Człowiek dostaje aż nerwicy, wyznaczy sobie jakąś drogę, nie mówię że tylko java albo coś, ale przyjdzie Ci taki jeden z drugi i zacznie gadać że java przestarzała nie warto się uczyć itp. albo następny powie c# ssie bo nie jest wieloplatformowy. Czasami jak ktoś stara się zmienić Twoje poglądy, nie wiem jakie to może być demotywujące. Też tak czasami macie? Chciałbym aby rozwinęła się tutaj jakaś dyskusja. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Uszanowanko,

C++ to język bardzo wymagający, dzisiaj o ile nie robisz rzeczy wymagających obliczeniowo ( np. Sztuczna Inteligencja lub Big Data w jakiejkolwiek postaci), możesz się obyć bez. Ale kopa daje ;) Nie zgodzę się z tym, że ssie. Każdy język ssie jeśli się go nie umie lub nie poprawnie zastosuje.

C# - nowoczesny język, dużo ułatwień, oferuje więcej niż Java, ale Microsoft ;)

Java - odradzający się fenix. Wraz z java 8 wraca do łask (i to nie tylko lambdy). No i plus jest taki, że znając jeden język napiszesz na dowolny sprzęt [i debugujesz wszędzie] (poza mikrokontrolerami, tam C ).

Python, Ruby, Javascript - języki, które miały swoje wąskie zastosowanie, ale stały się czymś więcej. Moim zdaniem dobre do krótkich zadań (proste apki, lub część przetwarzająca).

Groovy - jw. z tym, że integruje się w 100% z javą, jak dla mnie dobra wstawka do przetwarzania JSON'ów itp. Piszesz jak w javie i pythonie jednocześnie.

Scala, Clojure, Haskel - niestety nie mam zdania.

Obecnie piszę w C++, Javie i w Groovym (przeważnie mieszając w jednej aplikacji wszystkie), ale gdybym zaczynał od 0, to raczej bym postawił na C#. (ze względu na język i oferty prac)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja odpowiedź ma jeden wniosek: wszystko zależy od tego co chce się robić. Jakie programy tworzyć. I to powinno być wyjściowe jeśli chodzi o wybór języka. Nie to co kolega który jest wyznawcą danego języka mówi. Robiąc proste skrypty, internetowe małe apki nie widzę powodu by się zabierać za C++. Można. Tak samo jako można komara ustrzelić z armaty. Pytanie po co.

Co do wyboru języka pod kątem przyszłych pieniędzy to się nie wypowiem bo nie po to sie uczę programować :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam od siebie:

- Znając Jave możesz pisać wszelkiej maści aplikacji (Aplikacje Desktopowe, Mobilne, Web'owe), co jest wielkim atutem (jeśli dobrze piszesz, to nie będą o wiele wolniejsze od tych w C++, a wraz z java 9 mają się kompilować do natywnego kodu). To samo C#, lecz tylko na Microsoft (wyjątkami są Mono (nie wiem jak bardzo kompatybilne), xamarin i podobne)

- Wypowiedź twórcy C++ na temat 5 języków, których każdy programista powinien znać, ponieważ programista, który zna tylko jeden język, prędzej czy później się zatraci, a technologie przychodzą i odchodzą.

https://www.youtube.com/watch?v=NvWTnIoQZj4

Uprzedzam, w filmiku nie chodzi o to, żeby lepiej znać pythona, czy rubiego, tylko że gdy znasz już te lub pokrewne języki, każdy następny będzie bardzo podobny, więc szybko się odnajdziesz.

Jeżeli bardzo komuś zależy na połączeniu szybkości C++ i łatwości C#/Javy, to polecam się przyjrzeć D.

A wracając do oryginalnego tematu, niestety droga informatyka jest (prawie) jak lekarza. Musi być na bieżąco, bo inaczej popłynie pod prąd. Musisz się nauczyć szybko przyswajać wiedzę o nowościach, a gdy zaczniesz dostrzegać schematy, będzie łatwiej. Chyba, że planujesz pracować w jakimś korpo, w którym wciąż się używa Java 1.4 ;) . Zdaje mi się, że najłatwiej mają Ci od mikrokontrolerów i sterowników, tam wciąż króluje C i nie wiem czy zmiany zachodzą tak często.

Dobry programista pracuje na abstrakcjach, a nie języku ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...