Skocz do zawartości

Znajdowanie brakującej biblioteki


DevStart Blogi

Recommended Posts

Szukanie lokalizacji danej biblioteki może być skomplikowane. W zależności od skonfigurowanego binding’u, inne foldery są przeszukiwanie. Wyjątek jaki dostaniemy w przypadku braku jednej z bibliotek jest następujący:

Could not load file or assembly 'nazwa' or one of its dependencies. 
The system cannot find the file specified.

Problem stanowi druga część – “or one of its dependencies’. Wyjątek nie zawsze powie nam, której biblioteki brakuje nam. Jeszcze większe problemy natrafimy, gdy użyjemy natywnej referencji.

Ostatnio miałem problemy z pewnym kodem i użyłem programu Process Monitor. Aplikacja może nie jest zbyt intuicyjna, ale pozwala w dość szybki sposób prześledzić wszystkie wiązania i brakujące biblioteki.

Domyślnie pokazuje wszystkie procesy, zatem po jej odpaleniu, ustawiłem filtr pokazujący wyłącznie program, który chcę przeanalizować (w tym przypadku ConsoleApplication6.exe). Z menu głównego wybieramy Filter->Filter…:

filter1

Ponadto ustawiłem dwa dodatkowe filtry. Jeden, wyświetla wyłącznie zdarzenia, które w rezultacie mają “NAME NOT FOUND”. Drugi filtr wyświetli wyłącznie wpisy, w których ścieżka kończy się na “dll”. Przykład:

filter1

Dzięki temu, łatwiej będzie nam przeanalizować wszystkie zdarzenia, które mają miejsce w danym procesie. Bez tego, ciężko byłoby wszystko zrozumieć.

Po uruchomieniu ConsoleApplication6, Process Monitor powie nam, których bibliotek nie udało załadować się:

filter1

W tym przypadku (nie trudno domyślić się, sztucznie stworzonym) brakuje ClassLibrary2. W prawdziwych systemach, zwykle mamy bardzo wiele zależności i nie jest wtedy już to takie proste do zgadnięcia bez Process Monitor.

Wyświetl pełny artykuł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...