Jump to content

OS "closed source" dekady 85r.-95r. XXw. od strony developerskej. Stosowany hardware/software.


Recommended Posts

Witam

Od pewnego czasu zastanawia mnie pewien aspekt dotyczący metody rozwoju zamkniętych systemów operacyjnych na przełomie lat 80 i 90 XX wieku tj. dekada od 1985 do 1995.

Wypytując Google'a trafiam jedyne na "historyczne opisy" początków bez najważniejszego czyli technicznych detali. (możliwy niezbyt trafny dobór słów kluczowych)
Jak wyglądał cały proces tworzenia ? Na jakim sprzęcie oraz oprogramowaniu pisano kod ? Jak i na czym budowano i testowano wynikowe binarki.
Dziś mamy desktopy z dość ogromną ilością zasobów oraz potężne zaplecze w oprogramowaniu wspomagającym szeregową kompilację na "farmie" komputerów natomiast spoglądając na specyfikację możliwości ówczesnego sprzętu przypuszczam, że nie było to łatwe zadanie.

Dla przykładu. Jak wyglądało zaplecze hardware-owe i software-owe firmy IBM (przy rozwoju OS/2) oraz Microsoft (przy serii WindowsNT. Microsoft początkowo współpracował z IBM przy projekcie "OS/2" dlatego przypuszczam, że to doświadczenie mogło mieć wpływ na metodykę rozwoju serii WNT. Kod WinNT pochodzi częściowo od systemu "OS/2").
Czy Microsoft pisał i kompilował kod "WNT" na ówczesnych maszynach z OS-em klasy UniX (odmiana na architekturę "i386" lub "Cross-Compilation") ? Trudno jest mi sobie wyobrazić aby pracowali na "ichnim MS-DOS" i na tym "prostaku" tworzyli serię z kernelem NT.
Dzisiaj mają swoje "NT" i na nim piszą/budują/testują kolejne wydania z tejże gałęzi a jak działali przed "NT" ?

Pytam o firmę z Redmond, ponieważ jak powszechnie wiadomo Microsoft "izoluję się" od rozwiązań bez "ichniego logo" tak jakby nie istniały (głownie za czasów Gatesa i Ballmera) dlatego ciekaw jestem początkowych sposobów tworzenia "okien" z gałęzi "NT".

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...