Skocz do zawartości

Dwie książki z PWN i nutka nostalgii


Recommended Posts

forkids_small.jpgNieczęsto wrzucam na bloga informacje o wychodzących książkach, z którymi nie mam nic wspolnego (przychodzą mi na myśl tylko dwie okazje: analiza merytoryczna pewnej książki oraz mini e-książka Xa), niemniej jednak mój wydawca podrzucił mi ostatnio dwie pozycje, które uderzyły w nostalgiczną nutę i o których postanowiłem przynajmniej wspomnieć w formie krótkiej notki. Co ciekawe, nie jestem targetem tych książek. Ba, nie sądzę, żeby większość czytelników była bezpośrednio grupą docelową - otóż książki są przeznaczone dla najmłodszych. Mowa o "JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło" (premiera była w poniedziałek) oraz "Python dla dzieci" (premiera w piątek). Tak więc post ten zainteresuje raczej starszych czytelników, będących w posiadaniu przedstawicieli grupy docelowej ;)

Bajtek i Atari BasicZabawę z programowaniem rozpocząłem w okolicach zerówki posiadając Atari 800 XL, ksero podręcznika do niego (oryginał udało mi się zdobyć kilka lat temu na pewny serwisie z aukcjami internetowymi) oraz trochę Bajtków (patrz zdjęcie po prawej*). W pozycjach tych było trochę kodu, który nie robił nic poważnego, ale bardzo mnie (jako siedmiolatka) cieszył - rysowanie po ekranie, proste animacje czy niewielkie gry. W szczególności w Bajtku była sekcja "Tylko dla przedszkolaków", w której pojawiały się kody dokładnie w tym typie (na zdjęciu jest jeden z przykładów). Wspominam o tym, ponieważ po przekartkowaniu obu książek stwierdziłem, że są w podobnym guście (stąd też nostalgia) - gry, animacje, proste cieszące oczy programiki, a przy okazji przemycenie dawki wiedzy na temat programowania.

Standardowe info o książkach:

forkids_js.jpg
"JavaScript dla dzieci nowość. Programowanie na wesoło" by Nick Morgan
Polskie wydanie: click
Oryginalnie wydawcą był No Starch Press (swoją drogą chyba mój ulubiony wydawca z US).
Liczba stron: 368

forkids_python.jpg
"Python dla dzieci. Programowanie na wesoło" by Jason R Briggs
Polskie wydanie: click
Oryginalnie również No Starch Press.
Liczba stron: 358 (chyba)

That's it.

P.S. So... może "Kernel Exploiting dla dzieci. Hakowanie na wesoło"? j00ru, idź napisz ;>

* - Na zdjęciu: fragment książki „Atari Basic” Wiesława Miguta (wydana 1987) oraz czasopisma "Bajtek", nr. 1 (25), styczeń 1988.

Wyświetl pełny artykuł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...