Skocz do zawartości

Problem z programem


BoGuPL

Recommended Posts

Witam mam pewien problem z zadaniem jestem początkującym programistą i nie potrafię sobie z tym poradzić otóż dostałem takie zadanie i nie mogę sobie z nim poradzić jak by ktoś mógł mi dać jakiś poradnik albo nie wiem napisać taki program i wysłać kod żebym mógł zobaczyć jak to się robi i z czym to się je.Z góry dziękuje i proszę żeby się ze mnie nie śmiać :D

Dana jest dwuwymiarowa tablica liczb całkowitych tab o wymiarach[1..N,1..N], gdzie N jest daną stałą większą lub równą 3. Pierwszy indeks oznacza numer wiersza, drugi numer kolumny.

Napisać program (w języku Pascal lub C), wypełniający tablicę tab zgodnie z następującymi zasadami:

-         na obu jej przekątnych znajdują się jedynki,

-         w lewej i prawej ćwiartce, powstałej z podziału tablicy przez przekątne, znajdują się zera

-         w pozostałych dwóch ćwiartkach znajdują się wierszami kolejne liczby naturalne, ja pokazano na przykładowym rysunku

 

no na przykład tak to miało by wyglądać .

1

 

1

 

2

 

3

 

1

 

0

 

1

 

4

 

1

 

0

 

0

 

0

 

1

 

0

 

0

 

0

 

1

 

5

 

1

 

0

 

1

 

6

 

7

 

8

 

1

 

 

Jeszcze raz dziękuję 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wykorzystać pętle z odpowiednimi warunkami i dodatkowymi licznikami, czyli w skrócie robisz tyle iteracji ile jest wierszy i kolumn (2 pętle) i wewnątrz pętli sprawdzasz stany liczników pętli i jeśli odpowiadają warunkom z danych punktów wtedy wstawiasz w miejsce tablicy daną watość

int i,j;
int kolumn = 5
int wierszy = 3
int tablica[5][3];  
  
    for (i = 0; i < kolumn; i++)
	{
  		for (j = 0; j < wierszy; j++)
        {
          	// przykład - wstawianie 1 na skos
          	// 1 kolumna 1 wiersz, 2 kolumna 2 wiersz itd.
        	if (i == j)
            {
              tablica[i][j] = 1;
            }
            ...
        }
  
	}

 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...