Skocz do zawartości

Jaki framework do PHP?


ratioxyz

Recommended Posts

To zależy :).

Zend / Symfony - to najbardziej popularne, imho, kombajny, których wiedza otwiera Ci większą furtkę na rynku pracy. Co nie zmienia faktu, że są najtrudniejsze do opanowania, dużo pracy wykonują generatory kodu z poziomu konsoli.

CodeIngniter / CakePHP - frameworki dosyć popularne i łatwe w przyswojeniu, szybko można robić fajne skrypty, z pracą różnie - można trafić na fajne zlecenia, ale nie ma tak gęsto, jak w przypadku wyżej wymienionych

Kohana - forowany przeze mnie framework, jeśli mam tworzyć coś od podstaw, to tylko na tym :). Mam swoje biblioteki, które rozszerzają możliwości i tak rozbudowanego frameworka. Dla mnie najważniejsze zalety to HMVC i przejrzysty system porządkowania kodu (nazewnictwo klas, etc.) oraz łatwe dołączanie bibliotek zewnętrznych. Polecam ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem Yii do większego projektu i muszę powiedzieć, że jest świetny. Integracja Bootstrap przykładowo jest dziecinnie prosta dzięki dużej społeczności tego frameworka. Tworzenie modeli, widoków oraz kontrolerów odbywa się za pomocą kreatora Gii, który również jest prosty w użyciu :) Gorąco polecam ten framework!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie największy hype jest na laravel, ale wg mnie jest to słuszna popularność. Nie pisałem w nim żadnej aplikacji, ale dość dokładnie przejrzałem dokumentacje i jest to framework i dla początkujących i dla zaawansowanych, posiada proste mechanizmy ułatwiające prace jak i bardziej zaawansowane cechy jak IoC. Posiada coraz więcej dodatkówi spnsorów wspierających projekt. Jednej rzeczy, której mi brakuje (może jest jakis dodatek do tego, nie wiem, może przeoczyłem) to obsługa formularzy tak jak to jest w symfony2, gdzie formularz definiuje klasa w której definiujemy pola formularza, walidacje itd. ogólnie bardzo fajna sprawa.

Także jeśli będę zaczynał jakiś projekt w php to na dzień dzisiejszy wybiorę laravel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia w mniejszym stopniu z CodeIgniter (bez rewalacji), bardzo podstawowym z Yii(wydawał się przyjemny) a od pół roku pracuję produkcyjnie w Laravel.

Polecam ten ostatni, Laravel jest przyjemny i lekki, dzięki Laravelowi kod staje się ładniejszy "prawie" jak w Pytonie.

W Laravelu tylko jedna rzecz bardzo mnie zirytowała. Ostatnie oficjalne wydanie wersji 4.

Porzuconą całą dokumentacje online do wersji 3 - kopia pojawiła się po kilku dniach. Co kolwiek wyszukujesz o Laravelu to większość linków do oficjalnej strony nie działa bo zmienili dokumentację i nie porobili przekierowań tylko rzucają 404. Przez co stracą trochę w "oczach" Googla i nie tylko.

I nigdy nie wiadomo co im odwali i przestanie być kompatybilne z poprzednią wersją. Np. w Django się tego nie prawie nie spotyka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Ja na Yii2 teraz robiłem duży projekt, trzeba trochę posiedzieć, ale można docenić to czego się już nauczy, ogólnie Laravel5 zbiera peany na necie, głównie dzięki znakomitej dokumentacji i tutorialom wideo - tzw. laracastom. W Yii2 jest wbudowany od razu Bootstrap, kontrolki, jest temat z domyślną autoryzacją użytkowników (yii2-advanced), łatwiej zacząć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...