Skocz do zawartości

Biblioteka graficzna do c/c++


Trace

Recommended Posts

Poszukuję "standardowej" biblioteki graficznej do c/c++ (coś jak graph w Pascalu). Chodzi mi o bibliotekę, która znajduje się w programie studiów informatycznych (mam nadzięję, że wśród forumowiczów znajdują się studenci takowego kierunku). Mam zamiar zdawać nową maturę z informatyki i prawdopodobnie pojawią się na niej zagadnienia z grafiki, a nie chciałbym jako języka programowania wybierać Pascala (mniejsza o przyczyny). Stąd moje pytanie, bo najprawdopodobniej komisje egzaminacyjne będą akceptować biblioteki ujęte w programie studiów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie ma czegoś takiego jak standardowa biblioteka graficzna. Są biblioteki graficzne np. OpenGl czy wspomniany DX, kiedys Borland C++ 3.1 miał bibliotekę graficzą :D .
Moja rada: nie ma co zdawać matury z infy, bo tylko stracisz czas. Tak jest, że wiekszość (wszystkie :/ ) uczelnie wyzsze wymagają zdania matematyki i (czasem) fizyki w stopniu (najczęściej) rozszerzonym.
Więc osobiście odradzam tejże matury, lepiej pouczyć się fizyki i matmy (dobre oceny z egzaminu dojrzałości z tych przedmiotów gwarantują wstęp na większość wydziałów na naszych uczelniach)
Na www.cke.edu.pl masz informatory maturalne.

p.s. jeśli sie uparłeś na maturę to wybierz sobie jako język LISP-a lub Ocaml-a, ewentualnie D lub Fortran-a, zrobisz im trochę kłopotów.

pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno:

Why doesn't C++ have a GUI?
----------------------------------------------
C++ has many commercial and open source GUIs (e.g. Gtkmm, V C++ GUI, FLTK, and Qt). In particular, every platform vendor provides a C++ library to access their GUI. The problem is that it doesn't have a standard GUI, and that is indeed a major problem.
Note that providing a GUI is both a technical and political problem. There are lots of GUIs with lots of users, and generally they wouldn't like some other GUI to be declared standard. Anyway, the standards committee do not have the resources to build a new and better GUI.

za https://www.research.att.com/~bs/bs_faq.html tj. stroną Bjarne'a Stroustrup'a (twórca C++ jak by ktoś nie wiedział)

tak wiec DX to nie standart, ja radzę używać OGL

pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sedef napisał:
Moja rada: nie ma co zdawać matury z infy, bo tylko stracisz czas. Tak jest, że wiekszość (wszystkie :/ ) uczelnie wyzsze wymagają zdania matematyki i (czasem) fizyki w stopniu (najczęściej) rozszerzonym.
Więc osobiście odradzam tejże matury, lepiej pouczyć się fizyki i matmy (dobre oceny z egzaminu dojrzałości z tych przedmiotów gwarantują wstęp na większość wydziałów na naszych uczelniach)
Na www.cke.edu.pl masz informatory maturalne.

p.s. jeśli sie uparłeś na maturę to wybierz sobie jako język LISP-a lub Ocaml-a, ewentualnie D lub Fortran-a, zrobisz im trochę kłopotów.

pzdr

Zgadzam sie z sedefem. Matma to podstawa na pozadnej uczelni technicznej. Jak juz sie dostaniesz to trzeba sie jeszcze utrzymac, a sporo osob odpada wlasnie przez matematyke (m.in.) po pierwszym roku.

Powodzenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DirectX mam opanowany w stopniu co najmniej średnim, ale myślałem raczej o czymś hm.... bardziej prymitywnym? Komisja egzaminacyjna nie chyba nie będzie zachwycona jak wywalę kod w DX. Poszperałem trochę w necie i znalazłem informacje o bibliotece Allegro dołączanej standardowo do DJGPP. Mam nadzieję, że jest ona tym, czego szukałem (jestem w trakcie testowania). Gdyby kogoś to interesowało to można ją znaleźć na https://www.talula.demon.co.uk/allegro/. Co do matury to spox, z matmy i fizyki też piszę ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz rację. Sam sciągnąłem informator maturalny z infy i nie było tam nic o programowaniu grafiki. Ale w takim razie dlaczego standardowo w programie liceum jest moduł graph do Pascala? Ja tam wolę się zabezpieczyć. A przecież nawet jeżeli na maturze tego nie będzie, to zdobyte doświadczenie na pewno kiedyś zaprocentuje. Tego jestem pewien :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...