Skocz do zawartości

już jestem :)


Aspect

Recommended Posts

Witajcie!

  1. Nie orientuję się dokładnie jak to jest z licencjami, ale używanie określonych kompilatorów/środowisk pociąga za sobą sposób, że tak to nazwę, rozpowszechniania programu. Czyli, jeżeli jakieś środowisko jest rozpowszechniane na zasadzie Open Source (np Dev Cpp), to na 100% programy w nim pisane także muszą byc Open Source. Wydaje mi się, że ten problem rożwiążemy w sposób następujący - każdy będzie pisał w czym będzie chciał :) (ale ze mnie dobry wujek ;) ), ale według ściśle ustalonych reguł, a ja to potem wszystko połączę.
  2. NAJPIERW napiszemy projekt, a POTEM się zdecydujemy czy będzie to OpenSource czy Freeware
  3. Projekt będzie podzielony na moduły (w jak najkrótszym czasie, jak już wszystko przemyślimy, dojdziemy do konsensusów, i dowiem się, czy zdałem ten zasrany egzamin ze sztucznej inteligencji, postaram się to zrobić ja, z niewielką (albo może i więlką) pomocą jednego z Was - ale o tym w innym temacie ;) )
  4. Do każdego modułu przydzielę jedną (najchętniej, bo programiści to urodzeni indywidualiści ;) ) lub dwie osoby
  5. Moduł to będzie jeden (na razie ;) ) plik nagłówkowy *.h z interfejsem modułu oraz plik *.cpp z treścią wszystkich funkcji (najprawdopodobniej rozwiążemy to obiektowo, ale może okazać się, że w tak prostym projekcie nie trzeba)
  6. Do każdego takiego "modułu" dorobicie sobie osobny pliczek który będzie programem sprawdzającym działanie waszej części projektu (żebyście czasem nie pisali w ciemno :) )
  7. Przyjmiemy sobie odpowiednią notację w nazywaniu zmiennych i funkcji (żeby każdy członek grupy łatwo mógł się zorientować w kodzie każdego z modułów, a także w przypadku gdyby to miał być OpenSource). Myślę, że najlepszą będzie notacja węgierska-prefiksowa (int - n, float - fl, napis - sz) , gdyż chyba większość z Was jej tu używa (może nawet nieświadomie ;) ). Nazwy funkcji zmiennych proponowałbym po angielsku (w razie tego OpenSource) - ale to też jest jeszcze do dyskusji.
  • Co do tego co będziemy pisać. Myślę, że możemy napisać wszystkie te programy, które wymieniliście (ale nie na raz oczywiście - po kolei). Ja też sobie wymyśliłem, że moglibyśmy napisać program wykreślający wykresy funkcji, ale na początek chciałbym, żebyśmy wzieli jakąś mało skomplikowaną rzecz, żeby sprawdzić, czy nasza wspólpraca wypali (może się okazać, że, mimo szczerych chęci, jesteśmy zbyt wielkimi indywidualistami). W związku z tym "zarządzam", że na początek zajmiemy się programem do zamiany obrazków na ASCII-Arty. Jeżeli ktoś nie będzie się chciał zajmować tym projektem, może poczekać, aż będziemy robić coś, co mu się będzie podobało. Na pewno nie będzie tak, że jak ktoś teraz się nie zdecyduje, to potem nie będzie miał szansy.
  • Co do szczegółów.
  • Myślę, że do tego projektu nie będą potrzebne jakieś skomlikowane algorytmy, blending, przejścia z jednego obrazka w drugi. Uważam, że powinniśmy się zająć skalowaniem, obrotami, wyostrzaniem, przekzatałcaniem kolorowego obrazka w czarno-biały, itp., bo to w takiej aplikacji ma sens.
  • Ja na razie "wymyśliłem" 2 sposoby przekształcania:
    • podział obrazka na prostokąty, wyznaczenie ich jasności, i przypisanie odpowiednich znaków ASCII (to co pawlos mówił)
    • podział na prostokąty, zamiana każdego na czarno-biały, a potem rozpoznanie jego kształtu i na tej podstawia przypisanei im znaków ASCII (to już ja mogę zrobić ;) )
  • Do zastanowienia, oprócz obsługi różnych formatów grafiki, jest również obsługa różnych formatów czcionek (nie wiem jak będzie z czcionkami o zmiennej szerokości znaków)
  • To na razie na tyle (i tak już jest tego strasznei dużo). Jak mi się coś przypomni to napiszę.

    Link do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Nicon napisał:
    ...poza tym kto bedzie robil grafike do programu w takim programie :) jaki zaproponowales przeciez uzywa sie przewaznie obrazkow z zasobow (ikon , kursorow)...

    Ja bede uzywal. Ja mam wlasny styl i staram sie moim aplikacjom nadac ten sam klimat. Z tak wogole to takiej gray uzywam zreguly do stronek. Bo jak taki program jest dobry i ma sie pomysly to z prostokacików i kreseczek oraz koleczek mozna stworzyc niezla grafe. Zreszta nie znalazlem darmowego programu do grafiki wektorowej ktory by mnie zadowolil.

    Dalej :arrow:
    Szczerze mówiąc to ja znam notacje notacja węgierska ale notacji węgiersko-prefiksowej nie znam więc pasowaloby wkleic przyklady dla wiekszosci zmiennych :?

    biały napisał:
    ...(nie wiem jak będzie z czcionkami o zmiennej szerokości znaków)...

    Przeciez ASCII-arty zawsze tworzy sie czionkami które mają nie zmienna szerokość więc wogole niewidze tutaj problemu. Zresztą ASCII-Arty zapisywane sa w plikack tekstowych więc i tak nie da się tam zapisac jaka czionke kot ma uzyc. Poprostu wiadomo jest ze musi byc czcionka o stalej szerokosci i juz ;)

    A ogolnie o tym projekcie.
    Jestem ciekaw jak podzielic prace nad tym projektem na 8 osób (jeśli by wszyscy chcieli to robic - ja oczywiscie sie na to psize).
    Wedlug mnie biały (jako boss) powinien wymyslic te moduly (ale chyba jzu o tym wspomnial) i powinnismy sie spotkac na IRCu. Odrazu proponuje bardzo fajna sięć, do której adres serwera wyglada tak irc.ircnet.pl . Mozna stworzyc ladny kanal #winapi i tam mozna wszystko obgadac i podzielic kto ma robic jaki modul.

    Link do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Dobra w takim razie zna ktos jakis kompilator (poza lcc-win32 i DJGPP), ktory poleci na moim 486 DX2/66MHz z 20 RAM. Najczesciej siedze przy nim (bo notebook). lcc raczej ma problemy z klasami. W najgorszym wypadku bede pisal po omacku i sprawdzal na duzym sprzecie.

    Powinnismy umuwic sie gdzies na irc'u i omowic szczegoly.

    Link do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Piasiu napisał:
    ...Szczerze mówiąc to ja znam notacje notacja węgierska ale notacji węgiersko-prefiksowej nie znam więc pasowaloby wkleic przyklady dla wiekszosci zmiennych...

    Chodziło mi oczywiście o notacje węgierską.
    To "-prefiksową" dodałem dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest notacja węgierska (liczyłem, że razem z dalszymi przykładami da im to ogólny obraz). Niestety, teraz jak to czytam, to wyszło zupełnie inaczej niżchciałem i zamiast wyjaśnić - zaciemniłem. :$

    Piasiu napisał:
    ...
    biały napisał:
    ...(nie wiem jak będzie z czcionkami o zmiennej szerokości znaków)...

    Przeciez ASCII-arty zawsze tworzy sie czionkami które mają nie zmienna szerokość więc wogole niewidze tutaj problemu...

    Napisałem tak dlatego, że kiedyś widziałem ładny art w Wordzie i myślałem, że był jakimś Arialem albo czymś. Okazało się jednak, że był zrobiony czcionką Courier New. :$

    Piasiu napisał:
    ...Wedlug mnie biały (jako boss) powinien wymyslic te moduly...

    Zdaję sobie sprawę, że na mnie spada ten obowiązek. Dlatego też jak najszybciej postaram się to zrobić. Jednak do środy jeszcze mam sesję i mój czas jest odrobinkę ograniczony. Jutro ostatecznie ustalimy szczegóły i od środy zajmę się projektowaniem tego wszystkiego.

    Link do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Gość
    Odpowiedz...

    ×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Utwórz nowe...