Skocz do zawartości

Pisanie aplikacji na systemy mobilne


Alex

Recommended Posts

Najłatwiej byłoby napisać aplikację web'ową pod platformy mobilne. Z tego co pamiętam, rozwijany był projekt MONO http://www.mono-project.com/Main_Page, który umożliwiał napisanie wieloplatformowego kodu na Androida, IOSa itp. używając do tego C#, aczkolwiek nic więcej Ci na ten temat nie powiem, ponieważ nigdy go nie używałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jest możliwe. Trzeba do tego użyć biblioteki uniwersalnej mającej implementacje we wszystkich interesujących nas systemach. Niestety biblioteki takie implementują pewną "część wspólną" systemów, więc są zawsze w pewien sposób ułomne. Trzeba więc wybrać, albo wystarcza mi to co oferuje biblioteka, albo robię apki natywne. Podejrzewam, że proste gry da się opędzić czymś uniwersalnym. Nie można jednak zakładać przesadnej wydajności. Jeżeli potrzebujesz wycisnąć wszystko z systemu, zapomnij o rozwiązaniach uniwersalnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karakara

Czyli Java nie jest taka przenośna, jak to wszyscy mówią.

PhoneGap chyba odpada(przynajmniej na razie), bo jak wynika ze strony projektu nie ma obsługi bluetooth.

@Pgonera

Nie zależy mi na wyciśnięciu wszystkiego co się da(no przynajmniej na razie). Obecnie przewiduję jakąś prostą komunikację po bluetooth z mikrokontrolerem(może później dojdzie coś więcej). Początkowo myślałem o stworzeniu jedynie na Androida apki. Jednak później pomyślałem, że fajnie byłoby gdyby dało się stworzyć jedną aplikację która działała by na większej ilości platform.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiejszym sposobem napisania aplikacji mobilnej, która wszędzie się uruchomi, to Adobe AIR. Piszesz programy w ActionSript'cie pod flashem, a potem generujesz odpowiedni plik do zainstalowania pod odpowiednim systemem. Osobiście nie polecam, ale tylko dlatego, że nie lubię flash'a ;)

Ewentualnie możesz użyć któregoś z mobilnych framework'ów http://www.markus-falk.com/mobile-frameworks-comparison-chart/ .

JavaEE i JavaSE są przenośne, jak to każdy mówi, ale jak zawsze są wyjątki : jeżeli używasz JNI i natywnych metod z jakichś bibliotek(np. WinAPI) , które są skompilowane tylko pod jeden system, to też nie poszalejesz.

Android można by powiedzieć, że jest oddzielną wersją Javy, poczytaj sobie o DEX i maszynie wirtualnej używanej na Android OS. Podobnej kwestii tyczy się JavaME.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś zawartość bez formatowania.   Usuń formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...